Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Bez smarowania daleko nie zajedziesz, czyli do czego służy olej silnikowy
Bez smarowania daleko nie zajedziesz, czyli do czego służy olej silnikowy

Niemalże każdy wie, że do prawidłowego funkcjonowania wielu silników potrzebny jest olej silnikowy. Jego obecność jest więc tak naturalna, że nierzadko nie zastanawiamy się nad tym, jak dużą rolę on spełnia. Zapytanie przeciętnego użytkownika motocyklowych ścieżek o przeznaczenie oleju silnikowego skończyłoby się prawdopodobnie słynnym zdaniem – nie smarujesz, nie jedziesz. Nie, nie chcemy powiedzieć, że takie myślenie jest błędne, gdyż odpowiada temu, do czego stworzono olej, jednak jak się zaraz okaże, jego działanie nie ogranicza się do samego smarowania. Sprawdźmy zatem do czego tak naprawdę silnik motocyklowy potrzebuje oleju.

Żeby zgrzytów nie było…

Czymże jest, niemal mityczne, smarowanie? To oczywiście zabezpieczenie elementów metalowych przed obcieraniem. Dzięki temu tłoki mogą pracować, a energia ze spalania paliwa może być przekazywana, by napędzać pojazd. Bez smarowania łatwo o zatarcie silnika i jego unieruchomienie. Olej wytwarza pomiędzy częściami metalowymi tzw. film olejowy, warstwę, która umożliwia swobodny ruch. Samo smarowanie to jednak nie wszystko. Zabezpieczenie elementów metalowych to także reakcja na zmieniające się warunki. Kolejną kwestią jest doskonałe dostosowanie oleju, aby ograniczając tarcie, nie powodował ślizgania się sprzęgła. Osobną kwestią jest także odpowiednie smarowanie już w momencie zapłonu motoru. W tym wypadku pogoda ma kolosalne znaczenie, dlatego to właśnie olej silnikowy musi dbać o to, by nie pozostawiać silnika bez smarowania. W momencie rozruchu powinien on wykazywać stosunkowo dużą lepkość, jednak z czasem, wraz z prędkością, powinien zacząć reagować odwrotnie. Istotną kwestią jest także utrata mocy silnika na starcie, właśnie wówczas, gdy olej powinien być bardziej lepki. To właśnie ta lepkość (zbyt duża) sprawia, że silnik nie pracuje wydajnie. Już zatem w samym smarowaniu widać olbrzymią rolę, jaką odgrywa olej silnikowy. Jazda bez niego to pierwszy krok do zniszczenia motocyklu.

Coś na ochłodę

Przyda się w tych upałach:)

My jednak dalej o oleju... Co ciekawe, nie służy on tylko do smarowania. Jego istotną funkcją jest także chłodzenie układu napędowego. Silnik działa skutecznie na wysokich obrotach, a to generuje dużą ilość ciepła. Przez to niezbędne jest osobne chłodzenie i tutaj ważną rolę odgrywa olej. Wspomaga oddawanie ciepła i zapobiega przegrzaniu się motoru. Pełni on funkcję transportującą. Dzięki temu ciepło jest przekazywane z najgorętszych elementów na film olejowy, a dalej na gładź cylindrową. Stamtąd trafia do płaszcza wodnego bądź na użebrowanie. W zależności od rodzaju silnika wykorzystuje się w różny sposób olej silnikowy. Na przykład silniki z układem chłodzenia powietrzno-olejowym mają dodatkową chłodnicę samego oleju. Nie zawsze wygląda ona tak, jak przyzwyczaiły nas do tego chłodnice cieczy. Czasami jest to tylko mały wymiennik ciepła, który jest podstawą filtra oleju. Z kolei silniki wysilone mają dodatkowe chłodzenie samego tłoka, które opiera się na specyficznym natrysku oleju silnikowego właśnie od spodu na denko tłoka. Niezależnie jednak od rodzaju motoru, olej silnikowy pełni funkcję chłodzącą, gdyż odbiera energię cieplną i przekazuje ją na inne elementy konstrukcyjne motocykla, dzięki czemu ryzyko przegrzania się silnika znacząco spada. I choć nie jest to podstawowa funkcja silnika w układzie napędowym motocykla, to jest ona niezwykle istotna i wpływa na większą funkcjonalność dobrych olejów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Silnik motocyklowy jest skomplikowanym urządzeniem o dość rozbudowanej formie działania. Jedną z rzeczy, obok skutków tarcia oraz zbyt wysokiej temperatury, które mogą mu zaszkodzić, są zanieczyszczenia. Powstają one w różnych miejscach układu, np. w skrzyni korbowej, z której są wypłukiwane przez olej i wraz z nim transportowane na filtr oleju. Niezwykle istotne jest, aby filtr ten był sprawny, gdyż w przeciwnym wypadku zanieczyszczenia dostaną się do wielu innych przestrzeni i mogą w ten sposób stanowić zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania motocyklu. Jednak olej silnikowy to nie tylko płukanie, ale także zapobieganie przed osadzaniem się brudu powstałego głównie podczas spalania. Dotyczy to między innymi zanieczyszczeń, które powodują blokowanie się głównych elementów hydraulicznych. Chodzi tu przede wszystkim o funkcjonowanie hydraulicznych regulatorów luzu zawodowego. Dzięki pracy oleju silnikowego elementy te nie blokują się, gdyż nie zalegają w nich elementy zwęglania się cząstek w trakcie spalania w silniku. Olej silnikowy nie tylko więc pomaga doskonale w uniknięciu tarcia, ale także świetnie oczyszcza układy silnika.

Jaki olej wybrać?

Ostatnimi czasy na rynku mamy do czynienia z rozwojem tzw. olejów syntetycznych. Są one, według badań, skuteczniejsze i wydajniejsze niż oleje mineralne. Jakie wykazują różnice? Przede wszystkim są zdrowsze dla silników, zwłaszcza tych nowszych, mogą pracować w wyższych temperaturach oraz przy większych naciskach na smarowane powierzchnie. Wydłużają żywotność silnika, gdyż nie osadzają się na jego powierzchniach w postaci tzw. nagaru – szkodliwego osadu, efektu zwęglania. Wolniej się starzeją i zmniejszają objawy tarcia, a także lepiej reagują przy zapłonie, niezależnie od pory roku panującej na zewnątrz. Ich działanie jest także doskonalsze niż olejów półsyntetycznych, które powielają niektóre grzechy starych olejów mineralnych, ale nie są tak skuteczne jak oleje syntetyczne.

Warto w tym miejscu przytoczyć stronę, na której sprawdzimy, jaki olej będzie najlepszy dla naszego motocykla. Wystarczy wejść na stronę https://www.dobierz-olej.pl/motocykle, podać typ maszyny, markę i model, a naszym oczom ukaże się lista rekomendowanych olejów.

Jaki olej do motocykla? Warkotka radzi!

Olej silnikowy to nie tylko smarowanie elementów silnika, ale także jego chłodzenie i czyszczenie. Trzy niezwykle istotne funkcje, bez których silnik nie będzie pracował dobrze. Co więcej, olej silnikowy potrafi doskonale zadbać o motor i sprawić, że ten będzie bardziej żywotny, a więc zaoszczędzi nam pieniędzy i czasu. Wybór odpowiedniego oleju jest kwestią bardzo istotną i nie wolno jej ignorować. Każdy z nich powinien spełniać szereg norm i być dedykowany do konkretnego rodzaju silnika. A zatem warto, abyśmy dowiedzieli się o nim jak najwięcej jeszcze zanim zaczniemy go zmieniać oraz ważne, abyśmy regularnie kontrolowali jego poziom. To pozwoli lepiej zadbać o motocykl i wykorzystać jego zalety w praktyce.

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl